- Dit evenement is voorbij.
Uitnodiging
Lezing over Henriette en Leo Polak en hun betekenis voor het humanisme door Sjoerd Schaaf
Lezing over Henriette en Leo Polak en hun betekenis voor het humanisme door Sjoerd Schaaf
Leo Polak, hoogleraar filosofie in Groningen, was in Nederland de verbindende schakel tussen het vooroorlogse anti-godsdienstige vrijdenken en het naoorlogse humanisme van het Humanistisch Verbond.
Leo Polak heeft aan de schepping van een vernieuwde humanistische wereld- en levensleer op tal van manieren bijgedragen, net als hij dat deed aan de bestrijding van elke levensbeschouwelijke uiterlijke dwang.
In 1911 komen we hem voor het eerst als spreker voor De Dageraad tegen in Amsterdam, waar hij ook een van de initiatiefnemers voor de Volksuniversiteit was.
Polak was een van de vroege slachtoffers van de Holocaust. In november 1940 werd hij als hoogleraar van Joodse afkomst op non-actief gesteld en gearresteerd door de Nazi’s. In december 1941 stierf hij in het concentratiekamp Sachsenhausen.
Henriette Polak in het kort
Henriette Polak, geboren als Henriette Antoinette Schwarz, was een Nederlands humanistisch bestuurder, firmant en mecenas. Zij overleefde de Tweede Wereldoorlog, werd actief binnen het Humanistisch Verbond en richtte ze het A.H. Gerhardhuis en het Rosa Spier Huis op. Daarnaast stichtte ze het Museum Henriette Polak in Zutphen en het Leo Polak Huis.
Wat haar levensovertuiging betreft, koos Henriette Polak voor de beginselen en doeleinden van het Humanistisch Verbond. Vanaf de oprichting in februari 1946 tot in 1957 maakte zij deel uit van het hoofdbestuur. Zij was het die de mogelijkheden schiep voor de uitbreiding en ontwikkeling van het Verbond. Zo is te verklaren dat men haar ‘de moeder van het Verbond’ heeft genoemd. Onzer inleider, Sjoerd Schaaf vertelt ons, ondersteund door tal van afbeeldingen, uitgebreid over het leven van Leo en Henriette Polak.
Onderstaand vertelt hij iets over zichzelf.
Wie ben ik? Als geschiedenisleraar stond ik voor de klas en vertelde ik over de grote namen uit de geschiedenis. Ik ben ook spreker bij uitvaarten, dan zijn de geschiedenissen kleiner, maar even interessant. Ik schrijf verhalen in historische tijdschriften, waarin ik het leven en de betekenis van mensen beschrijf tegen de achtergrond van de tijd waarin ze geleefd hebben.
Sjoerd is lid van het Humanistisch Verbond en secretaris van de afdeling Deventer.
Aanvang 14.30 uur, Inloop vanaf 14.00 uur.
Graag aanmelden uiterlijk woensdag 19 maart bij de secretaris Bob Middelburg via email: bob.middelburg.hum.verb.nw.veluwe@gmail.com>: of SMS 0645764203.
Toegang gratis. Één introducé is welkom.
Deze lezing staat ook open voor deelnemers vanuit Centrum de Zin!
